ÇENE EKLEMİ

Çene Eklemi

Vücudumuzun en hareketli eklem bölgesi olan çene eklemi, kafatası ile alt çene kemiği arasında meydana gelmektedir. İki kemik arasında bariyer görevi yapan bir disk mevcuttur ve kemik hareketlerinin uyumlu çalışmasına olanak sağlamaktadır. Disk, alt çene ve kafatasından oluşan bu kompleks bir kapsül yardımıyla sınırlandırılır ve bazı kas demetleri tarafından tutulur.

Çene cerrahisi, protez, ortodonti ve psikolojinin ortak alanı içinde yer aldığından dolayı çene eklemi rahatsızlıkları detaylı ve geniş kapsamlı incelenmesi gereken bir alandır. Özellikle ağrı, ses varlığı, ağız açıklığında kısıtlanma ve eklem bölgesine bası yapıldığında şikayetlerin varlığında müdahale gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Etken olarak en fazla; diş sıkma, tek taraflı çiğneme, uzun süren diş hekimi uygulamaları, uyumsuz protezler, stres ve travma sayılabilmektedir.

Erken dönemde müdahale edildiğinde başarı oranının yüksek olduğu bu alan, oldukça yüksek bir sabır gerektirmektedir. En basit gece plağı uygulamalarıyla başlayıp vakanın ağırlığına göre cerrahi gereksinimler doğurabilmektedir.

Daha fazla bilgi almak ister misiniz?