DİŞ SIKMA VE GICIRDATMAYA BOTOKS

DİŞ SIKMA VE GICIRDATMAYA BOTOKS

Bruksizm (diş sıkma, çene sıkma) günlük yaşam stresinin bilinçaltına yönlenmesi nedeniyle ortaya çıkan ve kasların spazmına yol açarak uyku sırasında diş gıcırdatmayla kendini gösteren bir rahatsızlık olarak tarif edilebilir. Kişi genellikle diş gıcırdattığından habersizdir.

Diş gıcırdatmanın genellikle iki büyük sebebi vardır. Birincisi günlük yaşam stresi ikincisi ise alt üst çene ilişkilerindeki(kapanış) uyum bozukluklarıdır. Her ikisinin bir arada gözükmesi çok yaygındır. Dişler çekildikten sonra oluşan diş eksikliğinin tedavi edilmemesi (köprü veya implant uygulanarak)önemli bir diş gıcırdatma nedenidir.

Diş sıkma sonucunda çene ekleminden ses gelmeye başlar hatta çene eklemi kilitlenebilir. Kişi ağzını açmakta güçlük çeker. İlerleyen dönemlerde dişlerde aşınmaya bağlı olarak dikey çene boyutu düşer Diş ve dişi çevreleyen dokularda (diş eti vb.) acı ve hassasiyet oluşur. Dişlerde önce çatlaklar ve ileriki dönemlerde kırılmalar meydana gelir. Gece boyunca süren gıcırdatma sonucu dişi destekleyen dokulara aşırı kuvvet gelmesi nedeniyle çene kemiğinde erime olur. Sonuçta dişler sallanır ve düşer.

Botox, enjeksiyon yapılan bölgede sinirleri geçici olarak bloke edip kasların kasılmasını engeller. Çenemizi kapatan kaslara botoks uygulayarak diş sıkmanın önüne geçilebilmektedir. Aslında botoks kaslar üzerinde oluşan stresi kaldırarak spazmları yok etmek amacıyla geliştirilmiştir. Botoks kas dokusuna zarar vermez. Sadece kasın kasılması için gerekli olan ve sinirden gelen sinyalin o bölgedeki kasa ulaşmasını önler.

Daha fazla bilgi almak ister misiniz?