PRP Uygulamaları (Platelet Rich Fibrin-Trombositten Zengin Fibrin)

PRP Uygulamaları

(Platelet Rich Fibrin-Trombositten Zengin Fibrin)

Kök hücreler vücudumuzdaki tüm organları ve dokuları oluştururlar. Sınırsız sayıda bölünerek ve kendilerini yenileyerek organ ve dokulara dönüşebilen kök hücreler bu özellikleriyle kanser, Alzheimer, diyabet, romatizma, kalp hastalıkları, kemik hastalıkları gibi hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Kanımız da kök hücresi görevi görür ve içinde dolaşan hücreler büyüme ve iyileşmeye yardımcı olurlar.

Kanın temel hücreleri alyuvar, akyuvar ve pıhtılaşma hücresidir. Pıhtılaşma hücreleri (trombosit) bir yaralanma sonucu oluşan kanamamızı durdurur ve kanamayı engelleyen bir koruyucu tabaka oluşturur. Oluşan bu koruyucu tabaka aynı zamanda yaranın iyileşmesine de yardımcı olur. Pıhtılaşma hücresinin bu özelliği ve gücü pek çok tıp alanında kullanılır olmuştur.

Diş hekimliği cerrahisinde implant tedavileriyle ilgili olan sinüs yükseltme (sinus lifting) ve kemik bozukluklarının onarılmasında kanımızdan elde edilen plazmadan zengin fibrin (PRF) kullanılmaktadır. PRF’nin içinde iyileşmeyi hızlandıran birçok madde vardır.

Daha fazla bilgi almak ister misiniz?